معرفی نرم افزار AVEVA Instrumentation :

نرم افزار AVEVA Instrumentation نرم افزاری بسیار قدرتمند و کامل جهت طراحی و تولید نقشه ها و مدارک مهندسی سیستم های کنترل و ابزار دقیق می باشد. این نرم افزار که از یک رابط گرافیکی پیشرفته بهره می برد دارای 4 ماژول یکپارچه است که کلیه عملیات یک پروژه کنترل و ابزاردقیق از قبیل مهندسی و طراحی، نصب و راه اندازی، تعمیر و نگهداری را بطور کامل پشتیبانی می کند.

برخی از مهم ترین ویژگی های نرم افزار AVEVA Instrumentation:

-- رابط کاربر گرافیکی پیشرفته.

-- استفاده گسترده از قوانین طراحی و کاتالوگ.

-- امکان هایلایت کردن و گزارش گیری از تغییرات بین رویژن های مختلف مدارک.

-- قابلیت یکپارچه شدن با نرم افزار AVEVA Electrical

-- قابلیت یکپارچه شدن با مدل سه بعدی (ٍٍٍE3D , PDMS)

-- پشتیبانی از چندین زبان.

-- یک پایگاه داده مشترک چند کاربره.

-- تولید گزارش های کاملا سفارشی.

-- سهولت سفارشی سازی توسط کاربران.


ماژول Instrument Engineer

این ماژول امکان ایجاد ابزاردقیق ها و ورود اطلاعات مربوط به آن ها، ردیابی کلیه تغییرات ایجاد شده در تمامی مدارک و ایجاد و مدیریت اسناد و مدارک مهندسی ابزاردقیق را فراهم می سازد. برخی از امکانات این ماژول عبارتند از:

-- تولید دیتاشیت کلیه تجهیزات ابزار دقیق ،دیتاشیت های تولید شده در این نرم افزار کاملا به دیتابیس لینک می باشد به طوری که هر گونه تغییری در هر یک از مدارک پروژه مانند مدرک P&ID یا مدرک Instrument List بلافاصله در دیتاشیت های پروژه نیز اعمال می شود.

-- امکان تولید قالب های دیتاشیت ها بر طبق استانداردها و نیازمندی های مختص هر پروژه.

-- لیست تجهیزات ابزار دقیق (Instrument List) با قابلیت ایجاد و نگهداری داده ها همچنین امکان ورود اطلاعات به طور اتوماتیک از مدرک P&ID یا فایل اکسل.

-- Loop List: تولید و ویرایش Loop List بصورت کاملا سریع و آسان، تولید اتوماتیک اطلاعات سیم کشی هر لوپ، تولید گزارش پیشرفت Loop Wiring در قالب PDF.

-- امکان مقایسه بین رویژن های مختلف مدارک و گزارش گیری و هایلایت کردن تغییرات.

-- گزارش ها (Reports)، تولید طیف وسیعی از گزارشها مانند I/O List با قابلیت سفارشی سازی توسط کاربر و ارائه خروجی بصورت اکسل یا PDF.

برای بزرگنمایی روی تصویر کلیک کنید

برای بزرگنمایی روی تصویر کلیک کنید

برای بزرگنمایی روی تصویر کلیک کنید

برای بزرگنمایی روی تصویر کلیک کنید

-- محاسبات ابزاردقیق (Instrument Calculation)، با قابلیت سایزینگ المانهای زیر:

سایزینگ کنترل ولو بر اساس استاندارد ANSI/ISA S75.01

سایزینگ شیر اطمینان بر اساس استاندارد API 520

سایزینگ المان های اندازه گیری فلو شامل اریفیس ، نازل ، ونچوری بر اساس استاندارد ISO 5167 - Parts 1, 2, 3 and 4

سایزینگ ترموول بر اساس استاندارد ASME PTC 19.3 TW

محاسبه ضریب تراکم پذیری گازها Gas compressibility factor “Z”


ماژول Wiring Manager

یک ماژول قدرتمند برای تولید نقشه های کابل ها، سیم کشی و طراحی ترمینالها برای همه انواع پروتکل ها و ساختارهای ارتباطی از جمله Foundation FieldBus.در این ماژول امکان انجام تمامی فرایند سیم کشی یک پروژه از تجهیز موجود در فیلد و اختصاص جانکشن باکس گرفته تا مارشالینگ کابینت و اختصاص رله و بریر و کابینت سیستم و کارت های I/O به سادگی و با دقت فراوان مهیا می باشد. همچنین امکان تولید خروجی از همه داده ها بصورت فایل PDF یا اکسل وجود دارد. امکانات این ماژول عبارتند از:

-- ایجاد کاتالوگ کابل ها ، کاتالوگ جانکش باکس ها ، گلندهای مورد نیاز پروژه.

-- ایجاد پنل های اتاق کنترل مانند: DCS Cabinet , ESD Cabinet , MCC , IRP , ...

-- ایجاد Wire Termination بصورت کشیدن و رها کردن، پشتیبانی از Din Rails ، تولید اتوماتیک بلوک دیاگرام با قابلیت ویرایش و شماره گذاری اتوماتیک، تولید گزارشهای گرافیکی به فرمت PDF...

-- تولید اتوماتیک Cable Schedule و درام بندی (Drumming) اتوماتیک کابل ها.

-- امکانات وسیع گزارش گیری شامل Cable MTO , Gland MTO , I/O Card MTO , ...

-- امکان اجراي كامل فرايند سيم كشي بر طبق هر يك از توپولو‍ژي هاي مختلف پروتكل Foundation Fieldbus شامل ساخت : segment , spur , Field Barrier , Fieldbus Junction Box و.... . همچنين امكان اجراي فرايند سيم كشي به شيوه تلفيقي از شيوه Conventional و Foundation Fielbus


ماژول Instrument Designer

این ماژول قابلیت تولید خودکار و ویرایش نقشه های اتوکد از بانک اطلاعاتی را فراهم می کند.ویژگی قابل توجه این است که نقشه هایی که در فرمت اتوکد در این ماژول تولید می شوند کاملا به مدارک و اطلاعات تولید شده در سایر ماژول ها لینک بوده و تغییرات در آن ها بلافاصله در نقشه های اتوکد اعمال خواهد شد. قابلیت های این ماژول عبارتند از:

-- تولید اتوماتیک مدرک Loop Diagram با امکان تعریف قالب ها و Title Block های مختص هر پروژه. بروز رسانی خودکار نقشه ها نسبت به تغییرات ایجاد شده در سایر ماژول های نرم افزار.

-- تولید اتوماتیک مدارک جزئیات نصب Hookup Drawings، تولید نقشه های اتوکد بصورت اتوماتیک با قابلیت تعریف کاتالوگ ها ، قالب ها و Title Block های مختص هر پروژه توسط کاربر همچنین امکان گرفتن گزارش های متنوع از اقلام موجود در نقشه ها Tube & Fittings MTO .

-- تولید اتوماتیک نقشه های اتصالات ترمینال ها یا همان Termination Diagramبا قابلیت ایجاد نقشه های اتوکد بصورت اتوماتیک با قابلیت تعریف کاتالوگ ها ، قالب ها و Title Block های مختص هر پروژه توسط کاربر.

-- مدیریت تغییرات Change Management: ثبت و گزارش گیری کلیه تغییرات نقشه ها و مدارک پروژه همچنین امکان مدیریت رویژن های مختلف مدارک و هایلایت کردن تغییرات بین رویژن های مختلف. .

برای بزرگنمایی روی تصویر کلیک کنید

برای بزرگنمایی روی تصویر کلیک کنید

برای بزرگنمایی روی تصویر کلیک کنید

برای بزرگنمایی روی تصویر کلیک کنید


ماژول Security Manager

در این ماژول امکان تعریف سطح دسترسی برای هر یک از انواع المان های موجود در نرم افزار را خواهیم داشت. با استفاده از ابزارهای موجود در این ماژول می توان برای هر یک از کاربران سطح دسترسی متفاوتی برای هر یک از المان ها مانند دیتاشیت ها ، لیست ها ، کابل ها ، تجهیزات ، گزارش ها ، کاتالوگ ها ، نقشه ها و ... تعریف کرد.


قابلیت ارتباط با مدل سه بعدی(E3D و PDMS)

یکی از ویژگی های نرم افزار AVEVA Instrumentation قابلیت لینک شدن و تبادل اطلاعات با نرم افزارهای PDMS و E3D می باشد. این ارتباط کاملا دوطرفه می باشد. یکی از مزیت های این ارتباط قابلیت انتقال طول کابل از مدل سه بعدی به مدرک Cable Schedule در نرم افزار AVEVA Instrumentation می باشد.

در نرم افزارهای PDMS و E3D امکان مدل سازی تمامی ادوات مرتبط با سیستم کابل کشبی مانند :کابل ها ، جانکشن باکس ها ، پنل ها ، سینی کابل به عنوان مسیر کابل رو زمینی ، ترانشه به عنوان مسیر کابل زیر زمینی، Pull pit و غیره به آسانی مهیا می باشد.

در طراحی سیستم کابل کشی امکان تعریف پارامترهای زیر را داریم:

-- تعریف حداکثر فضای آزاد در مسیر کابل ها (spare space)

-- تعریف حداکثر تعداد ردیف کابل در مسیر کابل ها

-- تعریف انواع سیستم کابل کشی مانند:Power , Instrument , Telecom , Fiber Optic , Control , ...

-- تعریف فواصل لازم بین انواع مختلف سیستم کابل کشی

یکی از مهم ترین ویژگی های سیستم کابل کشی جدید امکان مشخص کردن سطح مقطع های دلخواه در مسیر کابل و سپس مشخص کردن و گزارش گیری از این که از هر سطح مقطع چه کابل هایی عبور می کند.