معرفی نرم افزار AVEVA Electrical :

نرم افزار AVEVA Electrical نرم افزاری بسیار قدرتمند و کامل جهت طراحی و تولید نقشه¬ها و مدارک مهندسی سیستم های قدرت و توزیع می باشد. این نرم افزار که از یک رابط گرافیکی پیشرفته بهره می برد دارای 3 ماژول یکپارچه است که کلیه عملیات یک پروژه قدرت و توزیع از قبیل مهندسی و طراحی، نصب و راه اندازی، تعمیر و نگهداری را در تمامی ابعاد پروژه های نفت و گاز ، پالایشگاه ،پتروشیمی ،صنایع معدنی، کشتی سازی و دریایی بطور کامل پشتیبانی می کند.


برخی از مهم ترین ویژگی های نرم افزار AVEVA Electrical:

-- رابط کاربری گرافیکی پیشرفته.

-- استفاده گسترده از قوانین طراحی و کاتالوگ.

-- امکان هایلایت کردن و گزارش گیری از تغییرات بین رویژن های مختلف مدارک.

-- قابلیت یکپارچه شدن با نرم افزار AVEVA Instrumentation

-- قابلیت یکپارچه شدن با مدل سه بعدی (ٍٍٍE3D , PDMS)

-- پشتیبانی از چندین زبان.

-- یک پایگاه داده مشترک چند کاربره.

-- تولید گزارش های کاملا سفارشی.

-- سهولت سفارشی سازی توسط کاربران.

نرم افزار AVEVA Electrical از یک پایگاه داده مشترک بین همه ماژول ها و مدارک نرم افزار بهره می برد. این پایگاه داده در نرم افزار SQL Server ساخته می شود به همراه یک فایل Access مرتبط با دیتابیس اصلی.


ماژول Electrical Engineer

این ماژول امکان ایجاد بارها ، فیدرها و ورود اطلاعات مربوط به آن¬ها، سایزینگ کابل¬ها ، ایجاد دیتاشیت¬ها ، تولید اتوماتیک و دستی مدرک تک خطی ، ردیابی کلیه تغییرات ایجاد شده در تمامی مدارک و ایجاد و مدیریت اسناد و مدارک مهندسی برق را فراهم می سازد. برخی از امکانات این ماژول عبارتند از:

-- تولید لیست بار (Loads List) با قابلیت ایجاد بارها (volts , kW , FLC , kVAr , pf , phases) و نگهداری داده ها همچنین امکان ورود اطلاعات به طور اتوماتیک از مدرک P&ID یا مدارک بخش مکانیک یا فایل اکسل .

-- تعریف نوع بارها (Motor, HVAC, Welding Socket , Lighting , Local Panel ,Heater , Feeder,…).

-- امکان در نظر گرفتن سناریوهای متفاوت مانند: normal , summer , winter , emergency برای محاسبات بارگذاری و تولید مدارک.

-- ایجاد فیدرها (Supplies List) (volts , kW , FLC , kVAr , pf , phases) و نگهداری داده ها همچنین امکان ورود اطلاعات به طور اتوماتیک از مدرک P&ID یا مدارک بخش مکانیک یا فایل اکسل .

-- تعریف نوع فیدر (MCC, Distribution Board, Switch Board, Transformer , Generator, Variable Speed Drive , UPS , …) .

-- تولید اتوماتیک و دستی مدارک تک خطی (KOL , SLD) .

برای بزرگنمایی روی تصویر کلیک کنید

برای بزرگنمایی روی تصویر کلیک کنید

برای بزرگنمایی روی تصویر کلیک کنید

برای بزرگنمایی روی تصویر کلیک کنید


-- امکان استفاده کردن از سیمبول های پیش فرض و موجود نرم افزار یا ویرایش و اضافه کردن و ساخت سیمبول های جدید بر مبنای نیازمندیها و استاندارد های خاص هر پروژه برای هر یک تجهیزات پروژه وجود دارد.


-- تولید دیتاشیت کلیه تجهیزات الکتریکال مانند: Motor , MCC , Distribution Board , UPS , … دیتاشیت های تولید شده در این نرم افزار کاملا به دیتابیس لینک می باشند به طوری که هر گونه تغییری در هر یک از مدارک پروژه مانند مدرک P&ID یا مدرک Load List یا دیتاشیت بخش مکانیک بلافاصله در دیتاشیت های پروژه نیز اعمال می شود و بالعکس..

--امکان تولید قالب های دیتاشیت ها بر طبق استانداردها ، نیازمندی ها و شکل ظاهری مختص هر پروژه.


--امکان مقایسه بین رویژن های مختلف مدارک و گزارش گیری و هایلایت کردن تغییرات.

--گزارش ها (Reports)، تولید طیف وسیعی از گزارش ها با قابلیت سفارشی سازی توسط کاربر و ارائه خروجی بصورت اکسل یا PDF.

--امکان وارد کردن اطلاعات سازنده ها و تکمیل کاتالوگ موتورهای نرم افزار.


امکان یکپارجه سازی نرم افزارAVEVA Electrical با نرم افزار Etap .

--ادغام نرم افزار AVEVA Electrical به عنوان یک ابزار مهندسی طراحی با نرم افزار ETAP به عنوان یک نرم افزار تجزیه و تحلیل سیستم های الکتریکی، قدرت و توزیع باعث افزایش بهره وری شده و جریان کار یکپارچه و کارآمد را برای کاربران فراهم می کند.

--تبادل اطلاعات و هماهنگ سازی دوطرفه بین نرم افزار ETAP و نرم افزار AVEVA Electrical این اطمینان را می دهد که اطلاعات تجهیزات و ارتباطات بین تجهیزات در هر دو نرم افزار به طور اتوماتیک منطبق شوند بدون اینکه نیاز به چک کردن ، اصلاحات و تغییرات دستی در هر یک از دو نرم افزار وجود داشته باشد.

--ایجاد خودکار نمودار تک خطی از روی اطلاعات وارد شده برای تجهیزات ویژگی دیگر این ادغام می باشد.

--همچنین امکان قبول یا رد کردن همگام سازی در هر یک از دو نرم افزار بر طبق نرم افزار دیگر وجود دارد.


سایزینگ کابل .

--در نرم افزار AVEVA Electrical امکان سایزینگ کابل بر اساس استانداردهای زیر وجود دارد:

IEC - 60364-5-52

NEC-2011

BS - 7671

ANZ - 3008


--همچنین امکان معرفی فایل اکسل شامل معادلات سایزینگ کابل، ویژه هر پروژه، به نرم افزار AVEVA Electrical به منظور سایزینگ کابل ها وجود دارد. پس از لینک کردن فایل اکسل مذکور به دیتابیس نرم افزار به آسانی سایزینگ کابل بر اساس آن انجام خواهد شد.


ماژول Electrical Wiring Manager

یک ماژول قدرتمند برای تولید نقشه های کابل ها، سیم کشی و طراحی ترمینال ها برای همه انواع ساختارهای ارتباطی.

در این ماژول امکان انجام تمامی فرایند سیم کشی یک پروژه از تجهیز موجود در فیلد ،انواع سوکت ها ،روشنایی ، موتور ،تابلوهای محلی و اختصاص جانکشن باکس گرفته تا سیم کشی و اتصالات داخل تابلوها به سادگی و با دقت فراوان مهیا می باشد. همچنین امکان تولید خروجی از همه داده ها بصورت فایل PDF ، اکسل یا اتوکد وجود دارد. امکانات این ماژول عبارتند از:

-- ایجاد کاتالوگ کابل ها ، کاتالوگ جانکش باکس ها ، گلندهای مورد نیاز پروژه.

-- اضافه کردن تجهیزات داخل پست مانند: MV Panel , LV Panel , MCC , IRP , Switch Board , Generator , Transformer و ... p>

-- ایجاد Wire Termination بصورت کشیدن و رها کردن، پشتیبانی از Din Rails ، تولید اتوماتیک بلوک دیاگرام با قابلیت ویرایش و شماره گذاری اتوماتیک، تولید گزارشهای گرافیکی به فرمت PDF....


-- تولید اتوماتیک Cable Schedule .

-- تخصیص اتوماتیک کابل ها به درام ها (Drumming). این ویژگی نه تنها باعث افزایش چشمگیر سرعت و دقت می شود همچنین با استفاده از این ابزار اطمینان خواهیم داشت کمترین مقدار طول کابل بدون استفاده را در عملیات درام بندی خواهیم داشت.


-- امکانات وسیع گزارش گیری شامل:

-- Cable MTO , Gland MTO , JB MTO , CB MTO , Relay MTO , Fuse MTO , …


ماژول Electrical Designer

این ماژول قابلیت تولید و ویرایش خودکار نقشه های اتوکد از بانک اطلاعاتی را فراهم می کند. ویژگی قابل توجه این است که نقشه هایی که در فرمت اتوکد در این ماژول تولید می شوند کاملا به مدارک و اطلاعات تولید شده در سایر ماژول ها لینک بوده و تغییرات در آن ها بلافاصله در نقشه های اتوکد اعمال خواهد شد. قابلیت های این ماژول عبارتند از:

-- تولید اتوماتیک مدرک Schematic Diagram با امکان تعریف قالب ها و Title Block های مختص هر پروژه. بروز رسانی خودکار نقشه ها نسبت به تغییرات ایجاد شده در سایر ماژول های نرم افزار.

-- تولید اتوماتیک نقشه های اتصالات ترمینال ها یا همان Termination Diagram با قابلیت ایجاد نقشه های اتوکد بصورت اتوماتیک با قابلیت تعریف کاتالوگ ها ، قالب ها و Title Block های مختص هر پروژه توسط کاربر.


-- تولید اتوماتیک نقشه های SLD / KOL در فرمت اتوکد با قابلیت تعریف کاتالوگ ها ، قالب ها و Title Block های مختص هر پروژه توسط کاربر.


-- تولید اتوماتیک مدارک جزئیات نصب Installation Detail Drawing، تولید نقشه های اتوکد بصورت اتوماتیک با قابلیت تعریف کاتالوگ ها ، قالب ها و Title Block های مختص هر پروژه توسط کاربر همچنین امکان گرفتن گزارش های متنوع از اقلام موجود در نقشه ها.

-- مدیریت تغییرات Change Management: ثبت و گزارش گیری کلیه تغییرات نقشه ها و مدارک پروژه همچنین امکان مدیریت رویژن های مختلف مدارک و هایلایت کردن تغییرات بین رویژن های مختلف.


ماژول Security Manager

-- در این ماژول امکان تعریف سطح دسترسی برای هر یک از انواع المان های موجود در نرم افزار را خواهیم داشت. با استفاده از ابزارهای موجود در این ماژول می توان برای هر یک از کاربران سطح دسترسی متفاوتی برای هر یک از المان ها مانند دیتاشیت ها ، لیست ها ، کابل ها ، تجهیزات ، گزارش ها ، کاتالوگ ها ، نقشه ها و ... تعریف کرد.


قابلیت ارتباط با مدل سه بعدی (E3D و PDMS)

--یکی از ویژگی های نرم افزار AVEVA Electrical قابلیت لینک شدن و تبادل اطلاعات با نرم افزارهای PDMS و E3D می باشد. این ارتباط کاملا دوطرفه می باشد. از مزیت های این ارتباط می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-- قابلیت انتقال طول کابل از مدل سه بعدی به مدرک Cable Schedule در نرم افزار AVEVA Electrical .

-- خروجی از لیست کابل هایی که از هر سطح مقطع (section) از مسیر کابل ها می گذرند.

ارتباط مذکور باعث یکپارچه سازی موارد زیر بین نرم افزارهای AVEVA Electrical و E3D/PDMS می شود:

--کاتالوگ و مشخصات کابل ها.

-- قطر خارجی کابل ها.

-- اختصاص بارها به فیدر مربوطه.

-- طول کابل ها.

-- تجهیزات ، تابلو ها و جانکشن باکس ها.

-- در نرم افزارهای PDMS و E3D امکان مدل سازی تمامی ادوات مرتبط با سیستم کابل کشی مانند :جانکشن باکس ها ، تابلوها ، سینی کابل ،کابل، ترانشه ، Pull pit و غیره به آسانی مهیا می باشد. هنگام مدل سازی مسیر کابل ها برای دقت و صحت مسیر کابل ها امکان مشخص کردن فاکتورهای زیر در نرم افزارهای مذکور را داریم:.

-- قطر خارجی کابل ها.

-- تعیین حداکثر تعداد ردیف کابل ها که می توانند روی هم قرار بگیرند.

-- تعیین فاصله لازم بین انواع کابل و سطوح ولتاژی مختلف موجود در مسیر کابل ها.

-- تعیین فضای اضافی (Spare space) برای مسیر کابل ها.

-- تعیین فاصله ای از دیواره ها که کابلی در آن فاصله نمی بایست قرار گیرد.