ویژگی های نرم افزار AVEVA Diagram :

- نرم افزار AVEVA Diagram نرم افزاری با قابلیت های بسیار گسترده و یک محیط کاربری بسیار آسان برای تهیه نقشه های هوشمند P & ID ، PFD و همچنین دیاگرام های HVAC می باشد. نرم افزار AVEVA Diagram مجموعه ای از پرکاربردترین نمادها و سیمبول هایی که در ساخت نقشه های P&ID در صنایع مختلف از قبیل نفت وگاز ، پالایشگاه ، صنایع کشتی سازی ، صنایع معدنی و ... کاربرد دارند را به طور پیش فرض در اختیار کاربر قرار می دهد. همچنین این نرم افزار به شیوه ای بسیار آسان امکان وارد کردن و ساختن سیمبول های هوشمند مورد نیاز در هر پروژه علاوه بر سیمبول های موجود را فراهم می کند. نمادها و سیمبول ها می توانند مقادیر پیش فرض داشته باشند.


- پس از تهیه نقشه های P&ID در نرم افزار AVEVA Diagram ، بلافاصله مدل سه بعدی در نرم افزارهای PDMS یا Everything 3D بر مبنای P&ID های تولید شده به صورت اتوماتیک ساخته می شود. به اين ترتيب در مدل سه بعدي ديگر نيازي به ايجاد پايپ ، برنچ و اقلام و تجهيزات موجود در خط نمي باشد و تمام اين موارد به صورت اتوماتيك توليد مي شوند. طراح بخش پايپينگ فقط لازم است مسير پيشنهادي نرم افزار را اصلاح كند. اين شيوه تهيه مدل سه بعدي باعث كاهش زمان مدل سازي شده و از خطاهاي انساني محتمل جلوگيري مي كند.همچنين در اين شيوه مدل سازي از انطباق مدل سه بعدي و نقشه هاي P&ID اطمينان داريم و ديگر نيازي به چك كردن مداوم مدل سه بعدي و نقشه هاي P&ID وجود ندارد.این شیوه تهیه مدل سه بعدی باعث کاهش زمان مدل سازی شده و از خطاهای انسانی محتمل جلوگیری می کند.

مدل سه بعدی ایجاد شده کاملا به نقشه های P&ID لینک بوده و هر گونه تغییر یا اختلاف قابل ردیابی و گزارش گیری می باشند..

- هنگام ساخت مدارک P&ID،آیتم ها بلافاصله و به صورت خودکار در پایگاه داده ساخته می شوند. این موارد به صورت خودکار سازماندهی شده و می توان آنها را با توجه به تنظیمات کاربر و استانداردهای پروژه مشاهده و هدایت کرد.

- یکی از مهم ترین قابلیت های نرم افزار AVEVA Diagram قابلیت یکپارچه شدن و تبادل اطلاعات با نرم افزارهای زیر می باشد:

AVEVA Engineering

AVEVA Everything3D / PDMS

AVEVA Instrumentation

AVEVA Electrical

- همچنین با لینک کردن نرم افزار AVEVA Diagram به نرم افزارهای شبیه ساز فرایندی یا حتی از طریق یک فایل اکسل امکان خواهیم داشت که اطلاعات فرایندی آیتم های موجود در نقشه ها را به صورت يك جا و اتوماتيك وارد ديتابيس نرم افزار کنیم.

- امکان تولید طیف وسیعی از مدارک و گزارش ها فراهم می باشد. مدارکی مانند:

Line List

Valve List

Equipment List

Nozzle List

Piping Components & Fitting MTO

امکان گزارش گیری از تمامی اقلام ، فیتینگ های موجود در دیاگرام ها بلافاصله پس از آماده سازي P&ID ها. به اين ترتيب بلافاصله پس از تهيه نقشه هاي P&ID و قبل از انجام مدل سازي سه بعدي ، گزارش MTO كامل و مفصلي از تمامي اقلام و ادوات موجود در پروژه خواهيم داشت.(البته به جز طول پايپ و تعداد زانويي ها كه پس از انجام مدل سازي سه بعدي مقادير نهايي آن ها به دست خواهد آمد)


- نرم افزار AVEVA Diagram این امکان را در اختیار کاربر قرار می دهد که بین رویژن های مختلف P&ID مقایسه انجام دهد و تغییرات را هایلایت و از آن ها گزارش گیری کند.

- ابزاردقیق هایی که در نقشه ها ایجاد می شوند مستقیما وارد دیتابیس می شوند. تمامی ابزار دقیق ها ، لوپ های ابزار دقیقی و سیگنال های ابزار دقیقی وارد نرم افزار AVEVA Instrumentation می شوند و مدارک مورد نیاز ابزار دقیقی بر مبنای آن ها تولید می شوند.

- این نرم افزار تمام آیتم های مورد نیاز برای همه لیست ها، جداول ها و دیتاشیت ها را توسط AVEVA Engineering مدیریت می کند. همه آیتم ها و ویژگی هایی که در AVEVA Engineering ایجاد شده اند می توانند به راحتی بر روی دیاگرام ها قرار بگیرند.


از دیگر قابلیت های این نرم افزار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- دسترسی به تمامی مدارک مرتبط با هر آیتم مشخص Data sheet ، Calculation Sheet ، Vendor Documentation و ... .

- قابلیت استفاده مجدد از داده های موجود با استفاده از Copy/Paste هوشمند و ابزارهای استفاده مجدد از طراحی .

- قابلیت استفاده از Title Block مختص هر پروژه .

- امکان خروجی گرفتن در فرمت های اتوکد ، PDF .

- قابلیت تنظیمات متنوع از قبیل لایه بندی ، رنگ ، ضخامت خطوط و ... برای گرفتن خروجی اتوکد در فرمت و شکل ظاهری دلخواه .

- و ... .